Az intimitás szó mondhatni, hogy alap szókincsünk része.. Te tudod, hogy valójában mit jelent?
A legegyszerűbben úgy fogalmazhatnánk, hogy az intimitás az emberek közelsége a különféle kapcsolatokban.
Ahogyan telik az idő egy kapcsolatban, ez a közelség – optimális esetben persze – egyre növekedni fog, de csak akkor, ha a felek törődnek egymással. Az együtt töltött idő egyre komfortosabbá válik.
Beszélhetünk érzelmi és fizikai közelségről is, illetve ezek egyvelegéről.
Azonban azt fontos tisztázni, hogy az intimitás nem egyenlő a szexszel. Persze a szexuális élet által fejlődhet az intimitás, ám ne feledjük, hogy létezik intimitás nélküli szex, és szexualitásmentes intimitás is.
Másfelől pedig az intimitás nem kizárólag romantikus, férfi-női kapcsolatban értelmezendő. Egészen más típusú emberi kapcsolatokban is jelen lehet, például egy barátságban, szülő-gyermek kapcsolatban, testvérek közt, de jó példa erre a massázsterapeutával kialakított kapcsolat is.
Az intimitást többféleképpen értelmezik az emberek.
Van, aki attól érzi közel magát egy randevún a másikhoz, egy megnéznek együtt egy filmet. A másik fél viszont a film utáni sétát várja, hogy egymás kezét fogva hódolhassanak a romantikának. A bevállalósabb személyiségűek szívesen kényeztetik magukat párjukkal egy masszázsszalonban, profi masszőzökkel, exkluzív környezetben.
Az ok tehát az, hogy ahányan vagyunk, annyiféleképpen élünk meg egy-egy szituációt.
Azt, hogy kinek mit jelent a megfelelő minőségű intimitás, sokminden befolyásolhatja:
- szocializálódás módja
- kultúra
- vallás
- érdeklődési kör
- kommunikációs stílus, stb.
Az intimitás különböző típusait érdemes megvizsgálni ahhoz, hogy rájöjjünk, számunkra mit jelent az intimitás.
A kategóriák a következők:
Érzelmi
Ez egy olyan közelséget jelent, ami lehetővé teszi , hogy személyes dolgokat mondjunk el egymásnak. Olyan dolgokat, amelyeket nem osztanánk meg akárkivel, csak a megfelelő közelségben lévő személyekkel.
Ha két ember közt jól működik az érzelmi intimitás, akkor szeretnek együtt időt tölteni, mert azt pihentetőnek élik meg. Anélkül osztanak meg egymással gondolatokat, hogy a megítéléstől tartanának.
Szellemi
Egy olyan közelséget jelent, ahol a felek engedik egymásnak elméjük működésének megismerését. Felépüléséhez ötletek megosztására, eszmecserékre és közös ötletelésekre van szükség. Tehát például a közös filozofálás, a mély beszélgetések biztos jelzőtáblákként szolgálhatnak.
Fizikai
A testi közelséget jelenti. Egy párkapcsolatban ide tartozik az ölelkezés, a szexualitás, a csók, a kézfogás, vagy akár a masszázs. Egy erotikus masszázs kivételes magaslatokba emelheti a kapcsolatot.
De mint azt már korábban említettük, az intimitáshoz nem szükséges alapvetően a szexualitás, sem pedig a romantika.
Szüleinkkel az ölelkezés, a puszi, illetve egymáshoz való közel helyezkezdés kommunikáció közben szintén a fizikai intimitás jelei. És egy baráti kapcsolatban is hasonlóak a motívumok.
Tapasztalati
A minőségi idő eltölése valakivel tapasztalati intimitást képez. Közös érdeklődési területek kiaknázásával kellemesen együtt eltöltött időt jelent ez. Nem kell túl bonyolult dolgokra gondolni. Jó példa egy mindkét fél által kedvelt sorozat megnézése közösen, vagy egy élvezetes társasjátékozás.
Lelki
A spiritualitásban való közös szemléletmód alakíthatja ki. Ha hitbéli irányultságunkban is összhangot találunk, az tovább mélyítheti lelki szinten a közelséget.
Hogy milyen vallásról, vagy hitbéli meggyőződésről van szó, az jelen esetben lényegtelen, mert a közös hullámhossz ettől függetlenül működik.
Az intimitás alappillérei a következők:
Bizalom
A bizalom képessége a korábbi traumáktól függően változó. Az évek előrehaladtával mindenki egyre több, kisebb vagy nagyobb traumát él át, és ez befolyásolja a bizalmas viszonyok kialakítását.
Tény, hogy a bizalomra szükség van egy intim kapcsolat kialakításához.
Ha bízunk valakiben, akkor képesek vagyunk beszélni neki félelmeinkről, titkainkról és a vágyainkról is. Ez kifejezi a másik fél számára, hogy megbízhatónak tartjuk, ami elősegíti azt, hogy ő is közelebb érezze magát a megnyíló félhez, és ő is megnyíljon.
Elfogadás
Amikor tisztában vagy vele, hogy egy személy elfogad téged olyannak, amilyen vagy, akkot biztos lehetsz abban, hogy intim viszonyban álltok egymással. Nem szégyenled zenei ízlésedet, vallási hovatartozásodat, anyagi körülényeidet.
Őszinteség
Ez egy kulcsfontosságú alapanyag. Őszinteség nélkül nem létezik intimitás, hiszen az őszinteség előfeltétele a bizalom.
Ha érzelmeinkről úgy vagyunk képesek beszélni, hogy közben biztonságban érezzük magunkat, akkor jöhetnek létre igazán őszinte beszélgetések.
Biztonság
Amikor a legvalódibb önmagunkat kiadjuk a másiknak, és a legmélyebb érzéseinket, gondolatainkat is megosztjuk. Mindezt érzelmi biztonságban, mert nem félünk az ítélkezéstől. Egy kapcsolat elején ez még nyilván nem működik, nem ezzel kezdődik az intimitás kiépülése.
Együttérzés
Mindenkinek jó érzés, amikor a másik törődik vele és empatikus áll az élethelyzetéhez. A testvérünkkel folytatott rendszeres beszélgetések fontosak például még akkor is, ha távol élünk egymástól. A folyamatos érdeklődés egymás hogyléte felől visszaigazolás a törődésre.
Szeretet
Kommunikálása az egymás iránti érdeklődés kimutatásával kezdődik, az érdeklődés pedig valamilyen formájú vonzalom. Ez a vonzalom nem feltétlenül kell, hogy fizikálisan jelenjen meg. (Például egy barátod szabadnapot vesz ki azért, hogy sportoljatok együtt, mert tudja, hogy fogyni szeretnél.)
Kommunikáció
A megfelelő kommunikáció elősegíti az egészséges kapcsolatok kialakítását. Amikor meghallgatjuk a másikat, és elmondjuk egymásnak valódi érzelmeinket, akkor lehetséges egymás igazi megértése, ezzel pedig még közelebb kerülünk egymáshoz.
Az intimitás hosszas munka, kitartás, kutatás, alázatosság és megértés szükséges hozzá.
Lassú folyamat, ahol bár folyamatos a fejlődés, az sokszor csiga lassúságú, máskor látványosan nagy lépéseket lehet tenni.
Sokan, akik félnek az intimitástól, valójában a csalódástól félnek.
Mert a múltban már valaki más csalódást okozott nekik, és nem szeretnének újból sérülni.
Ez persze egy hibás magatartás, és a tudatosan élő emberek előbb-utóbb felismerik ezt. Ekkor van lehetőségük szemléletmódjukon változtatni, és nyitottan nézni a jövőbe.
Megeshet, hogy valaki saját maga számára is ismeretlen okokból kerüli a társadalmi érintkezéseket, kivonja magát a közös programokból.
Az ilyen embereknél gyakran megfigyelhető, hogy alacsony az önértékelésük, illetve szexuális problémákkal küzdenek, valamint nehezen alakítanak ki új kapcsolatokat.
Néhány évvel ezelőtt egy közeli barátom hasonló helyzetben volt. Ő terapeutához ment, és nagyjából fél év alatt sikerült helyrejönnie.
Mentális egészségi állapotunkat tekintélyes részben meghatározza az életünkben jelen lévő intimitás minősége és mennyisége.
Közeli hozzátartozóinkkal való kapcsolatunk, baráti társaságunkkal való viszonyunk és nem utolsó sorban a párkapcsolatunk minősége nagyban befolyásolja jóllétünket.
Még ha nincs is párkapcsolatunk, az egyéb emberi kapcsolataink enyhíthetik a magány érzését.
Itt mindenképp érdemes megemlíteni a saját magunkkal való intim kapcsolatunk fontosságát.
Valójában, ha magunkkal jól vagyunk, akkor nem érezhetünk magányt, hiányérzetet, vagy frusztráltságot pusztán azért, mert nem élünk párkapcsolatban. Emellett persze igenis szükségünk van szeretteinkre, és ápolni kell a számunkra fontos kapcsolatokat.
Érzelmeink megéléséhez egyébként nagyban hozzájárul, ha kifejezhetjük azokat egy öleléssel, egy érintéssel. Ilyenkor rengeteg energia szabadul fel, csakúgy, mint a nevetés által.
Ha már az energiáknál járunk, akkor térjünk ki az intimitás egészségre gyakorolt hatására is.
- Immunerősítő
- Vérnyomás csökkentő
- Szívbetegségek kockázatát is csökkenti
- Mentális egészségi állapotunk kulcsa
Aki nehezen nyílik meg, feltétlenül mondja el partnerének, hogy problémás számára közel engednie új embereket.
Ez nagy segítség a partnernek, mert ettől kezdve tudja, hogy hogyan viszonyuljon szerelméhez. Ha megvan a bizalom, akkor a félelem konkrét okát is elmondhatja.
A következő lépcső pedig az, hogy kifejezi, mi az, amire szüksége volna a partnerétől ahhoz, hogy biztonságban érezze magát mellette.
Sokszor ez nem megy magától, hanem szakember segítségére van szükség. Ám ettől ne hátráljon meg senki, számtalan terápiás módszer létezik, ami személyre szabottan segít a traumák felderítésében és feldolgozásában.