Legfrissebb bejegyzések

A masszázs a kultúrákban


A masszázs, ahogyan azt sokan tudják, az egyik legősibb gyógyászati eljárás. Valószínűleg a régmúlt korok emberei előbb (merő ösztönből) nyomkodó, dörzsölő mozdulatokkal próbálták enyhíteni izomfájdalmaikat, amiből később tudatosabb, szakszerűbb mozgások születtek.

De pontosan milyen régre nyúlik vissza a masszázs hagyománya? Hogyan jelenik meg egyes kultúrákban? Milyen sajátosságokkal bír egyik vagy másik ország a masszázs terén?

A lentebb felsorolt, különböző országokhoz csoportosított masszázsfajtákról olvasható néhány érdekesség, melyek által betekintést nyerhetünk nemcsak az eltérő masszázsfajták jellegzetességeibe, hanem azok történelmi hátterébe is.

Kína

Kínában rendkívüli népszerűségnek örvend a több ezer éves akupresszúrás gyógymód, amely az akupunktúra gyakorlatából származik. Rendkívül hatékonynak bizonyul hátfájás, fejfájás, izomfájdalom ellen, de akár az orrmelléküregi problémákra, ízületi gyulladásra, valamint a stressz és feszültség oldására is kiváló ellenszer lehet. Segít a testünkben rejlő mérgező anyagok eltávolítására, illetve javítja az általános közérzetet.

Az akupresszúrás masszázs során a test akupunktúrás pontjain a kéz, az ujjak, vagy pedig a könyök segítségével gyengéd, de határozott nyomást fejtenek ki. Akár egyetlen ilyen masszázs is segíthet a vérkeringés serkentésében és az izomfeszültség ellazításában.

A nyugalom és a megkönnyebbülés érzése gyakorlatilag garantált. (Érdekes lehet, hogy Kína első, legrégebbinek tartott gyógyászati és orvosi témákat tartalmazó gyűjteménye, az A Sárga Császár belső könyvei is foglalkozik masszázzsal, ezért is lehet része a masszázs a hagyományos kínai orvoslásnak. A mai napig ez az egyik legfontosabb műve a tradicionális kínai orvoslásnak. Az említett gyűjtemény keletkezési idejével kapcsolatban nincs egységes konszenzus. Az azonban egészen biztos, hogy még az időszámításunk előtti évszázadokban keletkezett.)

Görögország

Az ókori görögök (a rómaiakhoz hasonlóan) az egyiptomiaktól vették át a különböző masszázsterápiákat. (Az orvoslás atyjaként emlegetett Hippokratész is elismerte a masszázs élettani hatásait, illetve ő ismerte fel annak egyik ellenjavallatát, a lázat.)

Az ókori Görögországban a sportolók előszeretettel alkalmaztak különböző masszázsfogásokat versenyek előtt a testük kondicionálására. Az orvosok gyakran olajakat és gyógynövényeket alkalmaztak a masszázsok során. Innen is ered a mai napig közkedvelt aromaterápiás masszázs módszere. Ennek során a masszázshoz használt helyiséget egy adott illóolajjal lengetik be, elősegítve a klienst a relaxációban, energiaszintjének növelésében.

A különböző illóolajaknak megvannak a maguk egyedi tulajdonságai, és keverhetőek is az ügyfél igényeinek megfelelően. (Az aromaterápiás masszázs, illetve annak egy régebbi változata azonban nemcsak Görögországban, de már az említett Egyiptomban és az ókori Itáliában is megjelentek.)

India

Indiában a gyógyászatot tekintve igencsak meghatározó szerepe van egy ötezer éves, természetes orvostudományi rendszernek, az ájurvédának. Ez egyfajta alternatív kezelési módszernek tekinthető, amely nagy hangsúlyt fektet a betegségek megelőzésére, ugyanakkor a körülöttünk lévő világgal való harmóniára és egyensúlyra. Az ájurvéda alapelve szerint a test és a szellem elválaszthatatlan egységet alkotnak, nem pusztán befolyásolják egymást.

Az ájurvédikus masszázs javítja a véráramlást, eltávolítja a méreganyagokat és megfiatalítja a testet. A folyamat során gyógynövényeket tartalmazó masszázsolajok előmelegített keverékét használják.

(A masszírozott fél esetleges betegségeinek, étrendjének és testalkatának megfelelően állítják össze ezeket a kencéket.) A masszázs során kezelendő testrészt (a talpat vagy a fejet) dörzsölő, finoman gyúró és ütögető ütemekkel stimulálják.

Törökország

Számos országban, így hazánkban is hallhattak páran a tradicionális török masszázsról, vagyis a hammamról. Török fürdők (az Oszmán Birodalom térhódítása és hadjáratai miatt) számos helyen épültek, melyek közül sok ma is működik. (Példának okáért ilyen fürdő a Cemberlitas Hamami is, ami a mai Isztambul területén található, és a 15-16. században épült.) Az ilyen fürdők látogatóinak lehetőségük van arra, hogy részt vegyenek a régi idők hagyományainak megfelelő kezeléseken.

A hammam masszázs első lépése, hogy a test kellően felmelegedjen előtte, melyhez ugyanolyan kiváló eszköz lehet a meleg vízzel való locsolás, mint a forró gőz. A masszázs maga különböző formákban jelenik meg. Valahol erősebb mozdulatokat alkalmaznak, míg egyes helyeken habkezelést és levegővel töltött párnás mosdatást kombinálnak nyújtó és lazító fogásokkal. (Érdekessége ennek a fajta masszázsnak, hogy általában fűtött márványágyon végzik.)

A hammam masszázs serkenti a vérkeringést, ellazítja az izmokat, valamint csökkenti a stresszt.

Mexikó:

Talán egy kevéssé ismert, mexikói találmány lehet sokak számára a Hakali-masszázs (vagy más néven kaktusz-masszázs). Ahogyan a nevéből is kitalálható, ennek a típusnak a legfontosabb összetevője a kaktusz, ami számos antioxidánssal (oxidációt gátló vagy késleltető anyaggal) rendelkezik.

A Hakali-masszázs végzése során kaktuszlapok segítségével nyomkodják át a kliens testét, különös figyelmet fordítva a megfáradt izmokra.

De előtte természetesen eltávolítják a tüskéket, illetve forró vízben melegítik fel a leveleket. Ezután egy krémes anyaggal (ami a kaktusz szárát és virágát is tartalmazza) hidratálják a bőrt, ami elősegíti a méregtelenítést és a felfrissülést.

Hawaii

Ha hawaii masszázstípusokról beszélünk, akkor elsősorban a lomi-lomi juthat eszünkbe. Egyik jellegzetessége, hogy a masszázsvégzés szigetenként, de akár családonként is változhat.

A lomi-lomi masszázs a mélyebb nyomogatást és a simogató mozdulatokat ötvözi.

Nem mellesleg nem igényel semmilyen speciális felszerelést. Ugyanúgy elvégezhető egy masszázs szalonban, mint a strandon vagy a tengerparton, és bárhol képes kifejteni pihentető hatását.

Svédország

Valószínűleg nem túlzás azt állítani, hogy a svéd masszázs a legismertebb és leggyakrabban alkalmazott masszázsfajták közé tartozik Európában. (Ezért is lehet az, hogy a világ számos pontján klasszikus masszázsként hivatkoznak rá svéd masszázs helyett.)

Ez a típus adja az alapját a gyógy-, a szegment-, de még a sportmasszázsnak is. (A rendszeresen sportolók számára többek között azért bizonyulhat kiválónak ez a masszázstípus, mert segít a tejsav halmozódásának csökkentésében is.)

A svéd (vagy klasszikus) masszázs a fájdalom csökkentésén túl enyhíti az ízületek merevségét, javítja a vérkeringést és rugalmasságot eredményez. Remek módszer lehet stresszoldásra, görcsoldásra, általános közérzetjavításra és a krónikus fáradtság enyhítésére. Ez a masszázstípus öt alapfogásból épül fel, melyek a simítás, a gyúrás. az ütögetés és a rezegtetés (vagy más szóval vibráció). Ezeknek a sorrendje nem teljesen kötött. (Például régebben a dörzsölést megelőzte a gyúrás, manapság ez már nem egy általánosan elfogadott szabály.)

Melyik masszázt típust válasszam?

Világunk rendkívül érdekesnek és sokoldalúnak mondható, legyen szó akármilyen témáról. Így van ez a masszázs esetében is. Szinte hihetetlennek tűnik, hogy az elmúlt évezredek során hányféle típusa jött létre ennek az ágazatnak. Ennek ellenére rengeteg hasonlóságot is felfedezhetünk bennük.

Bármelyik típusra is esik a választásunk, mind a segítségünkre lehet a relaxációban és a gyógyulásban. A masszázs egy olyan élmény, amit gyakorlatilag bárkinek ki lehet és kell is próbálni. A felsorolt típusokon túl rengeteg lehetőség áll még rendelkezésünkre.

Mindamellett azt is fontos leszögezni, hogy mielőtt bármilyen általunk szimpatikusnak tűnő programon vennénk részt, nézzünk utána az ellenjavallatoknak. Bár a masszázs nemcsak szellemi és lelki, de testi egészségünk megóvásának is egy tökéletes eszköze lehet, a különböző összefoglalókon és élménybeszámolókon túl érdemes lehet jobban belemélyedni az esetleges kizáró okokba is.